פרוגרמה ותכנון אדריכלי:

בראשית תהליך התכנון מגובשת  פרוגרמה,  הפרוגרמה הינה רשימת פונקציות/חללים הנדרשים עבור תכנון המבנה מבחינה פרקטית ועיצובית.    על פי הפרוגרמה המגובשת עם המתכנן תוך התייחסות למבנה השטח,מימדי המגרש הנתון, אקלים, כיווני רוחות, שמש, מגבלות התכנון שנקבעו בתב"ע, חוקי תכנון ובניה, אילוצים וצרכים, כל זאת תחת למיגבלות התקציביות יתוכנן מבנה המגורים כך שיתאים לדרישות, לצרכים ולאופי דיירי הבית.   פרוגרמה של שתי משפחות ממוצעות -  זוג + 3 ילדים תהיה שונה זו מזו.  לדוגמה – משפחה אחת תעדיף להקצות חדר אחד גדול לכל ילד ומשפחה אחרת תעדיף חדרים קטנים יותר המשמשים ללינה וללימודים וחלל נוסף המשמש כחדר משחקים משותף.

תהליך הכנת הפרוגרמה הוא שלב ראשוני בתכנון, על פי הפרוגרמה יבוצע התכנון אשר יקבע את האופי והגודל של החללים הנדרשים ושל המבנה כולו ומכאן החשיבות הגדולה בהכנת פרוגרמה תכנונית מלאה ומפורטת לשטח למבנה ולכל החללים.

כאמור, בהכנת הפרוגרמה נקבעים החללים הנדרשים, הגדלים והשימוש שיעשה בהם, נבדקים, הצרכים וההעדפות של הדיירים.    קיימת התייחסות להעדפות העיצוביות ולתקציב הנתון.

על מנת שהתכנון יהיה נכון, יעמוד במבחן הזמן וישמור על ערך הנכס, יש  לחשוב גם על צרכים עתידיים משתנים ולהגדיר פרוגרמה כך שעם שינויים מבניים קלים ניתן יהיה להתאים את המבנה לאחר מס' שנים לשינויים כגון: התבגרות הילדים ושינוי בצורך של קרבת יחידת ההורים לחדריהילדים.  יש לשאוף לתכנון מבנה המושתת על תכנון הרמוני בקווים נקיים המאפשר התאמה של המבנה למגמות  המשתנות בעיצוב פנים ובעיצוב האדריכלי.                                                                              

תכנון אדריכלי נכון המתבסס על פרוגרמה מפורטת ומשלב צרכים, פרקטיות, וגמישות לשינויים עם איכות ואסתטיקה.     יהיה נוח ונעים  וישמור על ערכו של הנכס לאורך השנים.

 

 

 

גובה התקרה בבית מגורים

גובה התקרה הוא אחד הפרמטרים בתחושה שמשרה המבנה.   בחדר שינה ראשי  גדול, תקרה גבוהה תיצור מצד אחד תחושה של חדר גדול, מרווח ויוקרתי, אך מצד שני – תקרה גבוהה מידי תשרה תחושה של חוסר אינטימיות.    בחדרים קטנים תקרה גבוהה יכולה ליצור תחושה של חדר גדול יותר אך תקרה גבוהה מידי תראה מוזרה, בחדרי ילדים תקרה גבוהה מידי עלולה ליצור תחושה של חוסר נוחות עד כדי השראת פחד,   בתכנון בית מגורים, יש למצוא את האיזון הנכון בין הגובה והתחושות שרוצים להעביר.       

גובה סטנדרטי לחדר מגורים יהיה בין 2.75- 2.95 מ'.    בחללים הציבוריים הגדולים, תקרה גבוהה תיצור תחושה של יוקרה , אך בעיצוב פנים שגוי יכולה לגרום לתחושה של קור וניכור.   בתקרה לא סטנדרטית יהיה גובה התקרה 3.20 מ' נטו ואף יותר.        אפשרות של חלל כפול תיצור את אותו אפקט של תקרה גבוהה, אך יש לתת את הדעת לפתרונות של חימום וקרור,  התקנה של חלון  ומאוורר בחלל הגבוהה יאפשר ליצור אפקט ארובה שיקטין בצורה משמעותית את צריכת המזגן.    האויר החם מצטבר בחלק העליון של התקרה לכן, בחורף יש לסגור את החלון ולהפעיל את המאוורר על מהירות נמוכה כאשר כיוון "זריקת" האויר כלפי מטה, בקיץ  יש לפתוח את החלון העליון ולהפעיל את המאוורר על מהירות גבוהה כאשר כיוון "זריקת" האויר כלפי מעלה, הפעולה תגרום למשיכת האויר החם והוצאתו דרך החלון הפתוח.

 

לסיכום - היתרון בתקרה גבוהה יבוא לידי ביטוי בתחושת הגודל של החללים, יתאפשר לבנות מפתחים (חלונות ודלתות) גבוהים יותר והחלל יהיה פתוח ומואר.  יש לתת את הדעת לפתרונות חימום/קירור,   הגידול בעלויות בתקרה לא סטנדרטית יהיה שולי ויתבטא בעיקר בעלויות המפתחים.

 

 

 

עלויות בניה

תקציב הבניה יקבע את גודל המבנה, את רמת הגימור והחומרים בשימוש. תכנון מוקדם של עלויות הבניה והתקציב, גם אם יעשה באופן לא מאוד מדוייק, חיוני להתנהלות תקציבית נכונה לבדיקת המימון הנדרש ולאיתור חריגות תקציביות בשלב מוקדם, ניתן לחלק את עלויות הבניה לעלויות תכנוניות, עלויות שלד, עלויות גמר ופיתוח.

עלויות תכנוניות יכללו את שכר המתכנן, יועצים, ותשלומים שונים כגון אגרות, היטלים ויועצים.

עלויות שלד המבנה יושפעו מגורמים אוביקטיבים :

גודל המבנה במ"ר - ברור שככול ששטח הבית גדול יותר עלות השלד תהיה גדולה יותר.

סוגי הבלוקים בשימוש עיקרי - בלוק לבן (מכונה על פי רוב איטונג), פומיס ובלוק שחור.

עומק היסודות, מורכבות המבנה (מס' קומות, מרתף) רוחב המפתחים והמרחק בין העמודים. לדוגמא: מפתחים גדולים יאלצו תקרה וקורת נושאות מסיבים משמע יקרים יותר, תוכנית הקונסטרוקציה שתוכן ע"י מהנדס בניין תקבע את כמות הבטון והברזל הדרוש לבניית השלד.

כמו כן יושפע עלות השלד מעומק היסודות, ממשטחי הבטון החיצוניים המחוברים למבנה-מרפסות ופרגולות בטון.   לאחר סיום הכנת תוכניות הקונסטרוקציה ניתן לקבל הצעות מחיר מקבלנים שונים לעלות בניית השלד ולקבל הערכה תקציבית.

עלויות הגמר - קיימים בשוק מגוון  רחב של חומרים וגימורים, סטנדרטים, זולים, יוקרתיים מתוצרת מקומית ומיבוא, יש צורך לערוך רשימה של כל חומרי הגמר הדרושים ולהקדיש זמן לקבלת הצעות מחיר מקבלן טיח, ספק אלומניום,מיזוג וכו', כמו כן לבדוק בחנויות מתמחות עלויות כגון עלויות של כלים סניטרים, ברזים ריצוף וכו'.  כמובן שבסיור אחד בחנות קרמיקה לא נקבע באיזה ריצוף ירוצף הבית, ויש לקחת בחשבון שמשא ומתן יניב מחירים זולים עד כדי 60% מהמחיר הנקוב,  אך התנהלות כזו תיתן הערכה ראשונית לקביעת סעיף תקציבי.

בבחינת התקציב רצוי לבדוק מחירים ראלים של מוצרי יוקרה אשר אותם רוצים לראות כחלק מהגמר בבית אותו בונים  ומחירים של פריטים זולים יותר עליהם הייתם מוכנים להתפשר. 

בעלויות הפיתוח יכללו עלויות הקירות המשמשים לתמיכת הקרקע באים יש צורך, בניה וציפוי אבן לקירות גדר, עלות גדר קלה ושערים, משטח חניה, שבילים, החלפת אדמה לאדמה גננית וכו'.  גם לעלויות אלו בדומה לעלויות קודמות ניתן לקבל הצעות מחיר/הערכות ולהכניס לסעיפים תקציביים.

 

לסיכום, למרות הטרחה והזמן שיש להקדיש להכנת תקציב הבניה שלב זה חיוני ומונע כניסה לקשיים תקציביים בלתי צפויים.